O kane indickej

Vítam na svojej stránke všetkých milovníkov kvetín a do pozornosti chcem vám dať kvetinu môjho srdca - kanu indickú (Cana indica). Túto exotickú kvetinu pestujem vo svojej záhrade viac rokov a obľúbila som si ju natoľko, že jej pestovanie rozširujem o iné druhy a iné farby. Spočiatku som pestovala len klasickú kanu červenej farby s drobnejšími kvetmi, ktorá je najodolnejšia na prezimovanie a vytvára mohutné hľuzy. V súčastnosti mám niekoľko druhov kán a medzi nimi sú aj nižšie veľkokveté, 

Kana indická veľmi pekne vyniká v trávniku a parkoch ako solitéra, má veľké zelené listy podobné banánovníku a dosahuje výšku až do 1,5 m. Na trhu je mnoho kultivarov kán, ktoré sa od seba líšia nielen farbou listov /zelené, bordové, pásikavé/, ale aj výškou a tvarom a veľkosťou kvetov. Sú aj kombinácie farieb. Veľkokveté kany dorastajú do výšky cca 80 cm, tvar kvetov je podobný kvetu gladiolov, sú vhodné na pestovanie do kvetináčov alebo do rôznych dekoratívnych nádob na balkón či terasu, no ťažšie prezimujú pretože majú menšie hľuzy. Z vlastnej skúsenosti môžem poradiť -  nižšie kany najlepšie pestovať v kvetináčoch, nechať ich v nich prezimovať, aby hľuzy zmohutneli. Po 2-3 rokoch ich vybrať z kvetináča, hľuzy rozdeliť na menšie a opäť zasadiť do kvetináčov. Drobnokveté kany presahujú výšku 1 m, viac sa hodia na priamu výsadbu do záhrady, kde tvoria veľmi pekné zátišie s ostatnými rastlinami, majú mohutné hľuzy a dobre prezimujú.  

Pestovanie tejto kvetiny nie je náročné, darí sa jej v každej pôde na slnečnom mieste. Vonku ju môžeme pestovať aj v kvetináči, na to sa hodia kany nižšieho vzrastu cca do 80 cm. Kany dobre znášajú aj suchšie obdobie, neznášajú premokrenie, v období rastu môžeme kvetinu prihnojiť univerzálnym hnojivom pre kvitnúce kvetiny. V lete suché kvety odstránime, aby sme podporili ďalší rast kvetenstva. Kana kvitne do neskorej jesene, až do príchodu mrazov. Obľúbujú ju  včely, ktoré počas celého obdobia kvitnutia sú jej častými návštevníkmi. Koncom októbra resp. pred príchododom mrazov kvetinu zrežeme tesne nad zemou a vyrýľujeme.    

Kana indická pochádza z tropických oblastí Južnej Ameriky a do Európy bola dovezená z Indie v 16. storočí. Je to polotropická kvetina, ktorá u nás vonku neprezimuje, preto ju treba koncom októbra zo zeme vybrať a prezimovať v suchej, nie vykurovanej miestnosti s teplotou do 8 st. Pred samotným uložením na zimovanie je nutné  hľuzy očistiť od zeminy, nechať trochu preschnúť a potom uložiť do nádoby a zasypať suchou rašelinou, pieskom alebo pilinami.  Vysádzame ich v druhej polovici mája, keď sme si istí, že nebudú už mrazy. V južnejších oblastiach aj skôr.

 

Predpestujte si kvetinku skoro v jari. 

Ak si hľuzy kany vysadíte do kvetináča už koncom februára, zasypete vlhkým substrátom a pri teplote 10-15 st. starať sa ako o izbovú kvetinu, docielíte tým to, že bude skoršie rašiť a vonku potom skoro kvitnúť. Predpestované vám kvetom skoro ozdobia nielen balkóny, terasy, záhrady, ale aj parky, firemné vchody, či vestibuly.  

 

Vysádzanie 

Kana indická sa na záhon do záhrady vysádza v polovici mája, až po "zamrznutých", keď sme si istí, že už mrazy pominuli. V južnejších častiach to môže byť aj skôr. Hľuzy sadíme do hĺbky cca 10 cm. Ak sadíme hľuzy do riadku, tak na vzdialenosť 30 cm od seba. Keď chceme viac hľúz na jedno miesto čiže chceme vytvoriť tzv. hniezdo, tak dáme hľuzy 10-15 cm od seba. Zasypeme zeminou vo výške 5 cm a  mierne zalejeme. V období klíčenia zalievame len mierne, pretože hľuzy neznášajú premokrenie. Kvetine sa darí na slnečnom mieste, v suchšom období polievať 1x týždenne a počas vegetačného obdobia raz mesačne prihnojiť.   

Kany z mojej záhrady

<< 1 | 2

Ponuka pre záujemcov

PREDAJ KÁN Z MOJEJ ZÁHRADY

05.04.2020 18:55
Milí záujemcovia, hľuzy kán sa rýchlo míňajú, vypredali sa už veľkokveté a na predaj zostali ešte drobnokveté z obrázkov č. 1 a č. 2. Preto neváhajte a objednajte si čím skôr posledné dva druhy:   1. Kana indická červená drobnokvetá - výška 150-200 cm, cena 1,- Eur /obr.č.1/   2. Kana...